„Tieto Lietuva“: išvadų dėl VRK IT sistemų spragų objektyvumas kelia abejonių

2016 11 12 Šaltinis: Elektronika.lt

Pirmadienį, lapkričio 14 d., Vyriausioji rinkimų komisija rengia posėdį, kuriame ketina pristatyti Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybos prie Krašto apsaugos ministerijos išvadą dėl Rinkėjo puslapio sutrikimų Seimo rinkimų metu. Susiklosčiusios aplinkybės verčia UAB „Tieto Lietuva“ abejoti tyrimo skaidrumu ir išvadų objektyvumu.

Apie Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybos prie Krašto apsaugos ministerijos atliktą tyrimą siekiant nustatyti VRK IT sistemų sutrikimų priežastis, kurio išvada neva įrodo „Tieto Lietuva“ padarytas klaidas kuriant Rinkėjo puslapį, bendrovė sužinojo tik iš UAB „iTree Lietuva“ užsakymu žiniasklaidoje paskelbtų užsakomųjų straipsnių.

Norėdama susipažinti su išvadomis, kuriomis remdamasi „iTree Lietuva“, pasitelkdama nupirktus straipsnius žiniasklaidoje, dabar menkina UAB „Tieto Lietuva“ dalykinę reputaciją, bendrovė kreipėsi ir į VRK, ir į Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybą, tačiau abi institucijos atsisakė bendrovei jas pateikti, nors akivaizdu, kad bendrovė „iTree Lietuva“ tyrimo išvadomis jau kuris laikas disponuoja.

„Tieto Lietuva“ buvo informuota, kad išvados bus pristatytos lapkričio 14 d. VRK rengiamo posėdžio metu, kurio tikslas, kaip praneša pati VRK, yra nustatyti IT sistemų incidentų kilmės priežastis ir tokiu būdu greičiau atkurti Rinkėjo puslapio funkcionalumą.

Susiklosčiusios aplinkybės bendrovei „Tieto Lietuva“ kelia nuostabą ir įtarimus.

Informacija apie tai, kad sistemų saugumo spragų tyrimą Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnyba prie Krašto apsaugos ministerijos atlieka dalyvaujant ir priežiūros įmonei – t. y. „iTree Lietuva“, jau buvo pasirodžiusi ir žiniasklaidoje.

Todėl „Tieto Lietuva“ kyla didelių abejonių dėl VRK užsakymu atlikto tyrimo objektyvumo, tuo labiau kad bendrovė, kaip sistemą kūrusi įmonė, visiškai nebuvo įtraukta į šį tyrimą – į bendrovę nebuvo kreiptasi jokių duomenų ar informacijos.

Atsižvelgiant į tai, kad VRK Rinkėjo puslapio vystymą perėmusi įmonė užsakytuose straipsniuose paskelbė tikrovės neatitinkančią informaciją, „Tieto Lietuva“ šiuo metu analizuoja susidariusią situaciją ir svarsto galimybes dėl pažeistų bendrovės teisių ir teisėtų interesų gynimo teisinėmis priemonėmis.

„Tieto Lietuva“ yra įgyvendinusi visus savo sutartinius įsipareigojimus VRK, susijusius su Rinkėjo puslapio projektu, ir šią sistemą sėkmingai perdavusi užsakovui. Iš VRK nei po sistemos perdavimo bei garantinio laikotarpio pabaigos, nei dabar bendrovė nėra gavusi jokių pretenzijų.

„Tieto Lietuva“ VRK konkursą Rinkėjo puslapiui sukurti laimėjo 2013 m., o projektą įgyvendino ir perdavė užsakovui pernai vasarą (sistema buvo įdiegta 2015 m. birželį). Garantijos laikotarpis truko metus ir baigėsi šių metų birželio 29 d.

Bendrovė pažymi, kad per visą sutarties įgyvendinimo laikotarpį, taip pat ir atliekant kruopščius sistemos bandymus (kurie VRK užsakymu buvo atlikti trečiųjų šalių, įvertinant ir sistemos atsparumą nuo įsibrovimo), jokių panašių sutrikimų užfiksuota nebuvo.

Priešingai – sistema buvo sėkmingai sukurta, išbandyta ir galutinai perduota užsakovui VRK. Tad akivaizdu, kad bendrovė negali atsakyti už sistemos sutrikimus, kurie atsirado jau gerokai vėliau, kai po naujų konkursų tolesnį sistemos vystymą perėmė ir savo sprendimus įgyvendino kiti tiekėjai.

Atgal į sąrašą
Į viršų