Teismai formuoja ginčų dėl IT sistemų kūrimo sprendimo praktiką

2011 11 07 Šaltinis: AAA Baltic Service Company

Informacijos šaltinis: AAA Baltic Service Company

Vilniaus miesto 2-sis apylinkės teismas atmetė Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento ieškinį bendrovei “Informacijos valdymo centras”, kuri kūrė ieškovo dokumentų valdymo sistemą. Atsakovui atstovavusios advokatų kontoros AAA Baltic Service Company advokato Andriaus Iškausko teigimu, iki šiol Lietuvos teismuose spręsta nedaug bylų, kuriose būtų vertinamas IT paslaugų atlikimas, todėl byla ir teismo padarytos išvados yra svarbios IT sektoriui ir prisidės formuojant tokių bylų sprendimo praktiką.

Pagal faktines bylos aplinkybes, “Informacijos valdymo centras”, atstovaujantis aCoobe ženklą Lietuvoje, 2010 m. kūrė Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento dokumentų valdymo sistemą. Nebaigus įgyvendinti projekto, ieškovas pareiškė apie sutarties nutraukimą dėl tariamų atsakovo padarytų grubių sutarties pažeidimų – paslaugos neatitinka sutarties ir nesilaikoma terminų.

Įvertinęs bylos aplinkybes ir išnagrinėjęs šalių susirašinėjimą dėl projekto įgyvendinimo, teismas nustatė, kad IT paslaugų bendrovė dėjo pakankamai pastangų, kad sutartyje numatyti darbai būtų atlikti. Tuo tarpu ieškovas, pareikšdamas apie sutarties nutraukimą, netinkamai interpretavo tai numatančias jos sąlygas. Pasak teismo, atsakovas grubių sutarties pažeidimų nepadarė, o sistema buvo nebaigta kurti ieškovui nepatvirtinus tam būtinos techninės dokumentacijos ir jai kėlus sutartyje nenumatytus reikalavimus. Vertindamas terminų laikymąsi, teismas nustatė, kad jų nesilaikė pats ieškovas ir šalių susitarimu terminai buvo pratęsti.

“Apibendrinant teismo sprendimo motyvus, IT paslaugų užsakovams ir vykdytojams svarbu atkreipti dėmesį į sutartyje apibrėžiamą pirkimo objektą ir specifikacijose kuo tiksliau aprašyti pageidaujamas pirkti IT paslaugas. Be to, kadangi pagal užsakovo poreikius adaptuotų IT sistemų kūrimas reikalauja abiejų šalių įsitraukimo, labai svarbu, kad tiek užsakovas, tiek vykdytojas stengtųsi bendradarbiauti ir laikytųsi sutartų terminų”, – sakė “Informacijos valdymo centrui” atstovavęs AAA Baltic Service Company advokatas A. Iškauskas.

Pasak jo, taip pat svarbus teismo išaiškinimas, kad paslaugų užsakovas gali bet kuriuo momentu nutraukti sutartį vienašališkai, net ir nesiremdamas nuostatomis apie grubius sutarties pažeidimus. Taip yra todėl, kad nors IT sistemų kūrimo sutartys dažnai pavadinamos pirkimo sutartimis, jos turi atlygintinių paslaugų sutarties požymių. Pagal Civilinį kodeksą, užsakovas gali bet kada nutraukti tokią sutartį, tačiau vykdytojui turi būti atlyginta už iki to momento atliktus darbus.

Remiantis tuo, Vilniaus miesto 2 apylinkės teismas atsakovui “Informacijos valdymo centrui” iš ieškovo Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento priteisė užmokestį už faktiškai atliktus dokumentų valdymo sistemos kūrimo darbus, taip pat bylinėjimosi išlaidas. Sprendimas dar gali būti apskųstas aukštesnės instancijos teismui.

Tarptautinis žurnalas “Managing Intellectual Property” nuo 1999 m. kasmet AAA Baltic Service Company skelbia geriausia įmone Baltijos valstybėse, dirbančia prekių ženklų, patentų ir autorių teisės srityse. AAA Baltic Service Company turi biurą Estijoje, atstovus Latvijoje ir kitose šalyse. 2010 m. advokatų kontora tapo tarptautinės organizacijos European Law Firm nare.

Tarptautinė informacinių technologijų ir inovacijų bendrovė aCoobe kuria specializuotas aukšto lygio individualias programines įrangos sistemas JAV bei Europos užsakovams. Biuruose San Jose, California (JAV), Vilniuje (Lietuva), Dehli (Indija) subūrusi geriausias IT specialistų komandas bei gavusi klientų pasitikėjimą, tęsia plėtra kitose pasaulio megacentruose. Lietuvoje aCoobe veiklą plėtoja UAB “Informacijos valdymo centras” komandos specialistai aptarnaujantys didžiausias Lietuvos įmones.

Atgal į sąrašą
Į viršų