Šiemet Baltijos šalių IT rinkoje geriausiai sekėsi daug eksportuojančioms bendrovėms

2009 12 16 Šaltinis: Nexum Insurance Technologies

Informacijos šaltinis: Nexum Insurance Technologies

Nors prognozuojama, kad pasaulinė IT rinka šiemet smuks 5,2 proc., o pirmoje šių metų pusėje Baltijos šalių didžiausių IT paslaugų bendrovių pajamos sumažėjo beveik penktadaliu, kai kurioms regiono kompanijoms pavyko išlaikyti spartų augimą. Geriausius rezultatus per pirmuosius 6 metų mėn. demonstravo įmonės, kurių pardavimuose dominuoja IT paslaugų eksportas už regiono ribų. Lyderė pagal augimą buvo “Nexum IT” – jos pajamos padidėjo 24,9 proc.

15 iš 20 kompanijų, patenkančių į didžiausių Baltijos šalių IT paslaugų įmonių sąrašą, 2009 m. pirmoje pusėje patyrė pajamų smukimą, kurio apimtys sudarė nuo 16 iki 60 proc., o bendras nuosmukis siekė daugiau nei 19 proc., rodo investicinės bankininkystės bendrovės “Prime Investment” duomenys. Tačiau dalis kompanijų, kurių pajamų struktūroje dominuoja IT paslaugos, o taip pat aktyviai jas eksportuojančios už Baltijos šalių ribų sugebėjo ir toliau augti.

“IT paslaugų ir unikalių sprendimų paklausa sumažėjo nežymiai – tik 4 proc. Tuo metu įplaukos iš techninės ir programinės įrangos pardavimų smuko dešimt kartų daugiau – net 40 proc., todėl ženklią pajamų dalį iš šios veiklos gaunančios bendrovės nukentėjo kur kas labiau”, – teigia “Nexum IT” atstovybės Lietuvoje direktorius Tomas Sinickis.

Anot jo, sprendimus draudimo ir bankininkystės sektoriams kuriančios “Nexum IT” pajamų struktūroje IT paslaugos ir sprendimai sudaro 100 proc., o pardavimai už regiono ribų siekia 82 proc. – tai padėjo ne tik išsaugoti augimą, bet ir jį padidinti. Ypatingai prie sėkmės prisidėjo kompanijos plėtra į Skandinavijos šalis ir Rusiją. Tai leido “Nexum IT” vienintelei iš lyderių TOP-20 užfiksuoti dviženklį pajamų augimą.

Eksportas tapo svarbiu veiksniu, nes IT pirkimai vidaus rinkose drastiškai mažėjo visose trijose Baltijos šalyse. Tam daug įtakos turėjo ir beveik sustoję valstybinio sektoriaus užsakymai. Lietuvoje per metus IT paslaugų pardavimuose eksporto dalis padidėjo daugiau nei 3 kartus – nuo dešimtadalio (9 proc.) pernai iki beveik trečdalio (31 proc.) šiemet.

Ryškiausią pajamų nuosmukį šiemet patyrė technine įranga prekiaujančios bendrovės. Kaip rodo pasaulinės rinkos tyrimų bendrovės “Gartner” prognozės, šis IT segmentas nuo recesijos labiausiai nukentėjo ne tik Baltijos šalyse, bet ir pasauliniu mastu – globalus jo susitraukimas 2009 m. turėtų sudaryti 16,5 proc.

“Gartner” duomenimis, įmonių bei organizacijų bendros išlaidos IT 2009 metais sumažės 5,2 proc., lyginant su pernykščiu išlaidų lygmeniu. IT paslaugų rinka susitrauks 3,1 proc. Kitos tarptautinės tyrimų kompanijos IDC prognozėmis, Europos valstybių IT paslaugų rinkos šiemet patirs bendrą 0,6 proc. nuosmukį.

“Nexum IT” didžiausių Baltijos šalių IT paslaugų bendrovių sąraše užima 18-ąją vietą, jos pajamos per pusmetį sudarė 1,165 mln. eurų (4,022 mln. litų).

Atgal į sąrašą
Į viršų