Kas laukia IT 2012 metais?

2012 01 12 Šaltinis: UAB "DPA Lietuva"

Informacijos šaltinis: UAB „DPA Lietuva“

Didelį pagreitį įgavusi informacinių technologijų raida tapo neatsiejama nuo svarbiausių verslo procesų, todėl pasitikus 2012 metus organizacijų vadovai bei specialistai vis dažniau žvalgosi ir klausia, kas jų laukia technologijų srityje? Pateikiame IT specialistų prognozes 2012 metams.

Dėmesys mobilumui

Vienos iš pasaulyje pirmaujančių informacinių technologijų mokslinių tyrimų ir konsultavimo bendrovės “Gartner” analitikų nuomone, daugeliui bendrovių rimtu iššūkiu taps tinkamas svarbių duomenų ir informacijos tvarkymas bei valdymas. Dėl spartėjančių verslo procesų kai kurios kompanijos tiesiog neatlaikys konkurencinės kovos. Įprastai bendrovėse yra renkami ir kaupiami praeities duomenys, kuriuos išanalizavus daromi svarbūs sprendimai. Tačiau to nebepakanka. Tad, vis labiau augs esamojo laiko (ang. k. “real time”) duomenų analizės svarba ir žaibiškas sprendimų priėmimas, dėl kurio turės padidėti įmonės našumas, pelningumas bei efektyvumas. Kompanijos, kurios negalės prisitaikyti prie besikeičiančių verslo procesų, neatlaikys konkurencinės kovos, perspėja IT specialistai.

“Gartner” spėja, kad labai išaugs mobilumo svarba. Ši prognozė apima platų spektrą – nuo eilinių vartotojų, kurie savo mobiliųjų įrenginių pagalba galės atsiskaityti už įvairias prekes iki verslo segmento, norinčio neatsilikti nuo visame pasaulyje išaugusio verslo tempo. Tokiai prognozei pritaria ir tarptautinės IT kompanijos “DPA Lietuva” vadovas Laurynas Truncė, kurio nuomone, IT pakeitė darbo kultūros sampratą, o kartu ir tradicinį požiūrį į darbo vietą.

“Šiandien kompanijų konkurencinis pranašumas vis dažniau priklauso nuo galimybės greičiau ir mobiliau reaguoti į besikeičiančią verslo aplinką. Laisvė dirbti bet kur, bet kuriuo metu ir naudojant turimas technologijas darosi vis svarbesnė. Juk akivaizdu, kad įmonių darbuotojai nuolat keliauja, todėl jų darbo efektyvumas dažnai priklauso nuo galimybės dirbti ir gauti reikiamą informaciją už biuro ribų”, – teigia “DPA Lietuva” vadovas. IT specialisto įsitikinimu, kompanijų darbuotojams tapo gyvybiškai svarbu tai, kad jie patogiai ir turimomis priemonėmis visada būtų pasiekiami, prisijungę prie jiems svarbių įmonės sistemų, o taip pat galėtų greitai ir saugiai pasiekti reikiamus dokumentus ar elektroninį paštą. Tam jie turės platų įrankių arsenalą, nuo nešiojamų bei planšetinių kompiuterių iki mobiliųjų telefonų. Kaip pastebi “Gartner” analitikai, nei viena platforma ar technologija neturės dominuojančio pranašumo, tad bendrovių darbuotojams teks išmokti dirbti su keliais mobiliais įrenginiais, o IT specialistams reikės suvaldyti šiuos procesus.

“Gartner” papildo, jog 2012 metais vartotojų patogumui pastebimai išaugs parsisiunčiamų mobiliųjų programėlių bei aplikacijų kiekis. Šiuo metu “Apple” ir “Android” savo klientams į mobiliuosius įrenginius siūlo parsisiųsti daugiau kaip kelis šimtus tūkstančių įvairių programėlių bei aplikacijų. Tuo tarpu “Gartner” ekspertai prognozuoja, kad iki 2014 metų bus atsisiunčiama daugiau nei 70 milijardų aplikacijų per metus. Išaugus parsisiunčiamų programėlių skaičiui, rinkoje nebeliks vieno ar kelių aiškių lyderių, o šiam unikaliam reiškiniui vis daugiau dėmesio skirs ne tik eiliniai vartotojai, bet ir verslininkai.

Į “debesis” reiks keltis saugiai

Žinoma, darbo mobilumui didelės įtakos turės ne vien tinkamas tokių mobiliųjų įrenginių, kaip telefonai, planšetiniai kompiuteriai, nešiojamieji ir stacionarūs kompiuteriai, išmanieji televizoriai naudojimas, bet ir sparčiai besivystančios “debesų kompiuterijos” technologijos. Norint patogiai pasiekti reikiamą informaciją dažnai teks ją perkelti į “debesis”. Pasak mokslinių tyrimų ir konsultavimo bendrovės “Gartner” specialistų, daugiau kaip pusė kompanijų, patenkančių į pasaulio TOP tūkstantį, svarbią savo įmonės ir klientų informaciją perkels į “debesis”. Tuo tarpu apie 20 procentų iš minėtų bendrovių, siekdamos sumažinti IT biudžetui skiriamas lėšas, jau dabar svarbius kompanijos duomenis perkelia į “debesis”.

Tačiau vis daugiau naudojantis “debesų kompiuterijos” technologijomis, gali padaugėti finansiškai motyvuotų įsilaužimų ir komercinio šnipinėjimo atvejų. Tad, bendrovės turi sutelkti visą dėmesį į tai, kaip maksimaliai apsaugoti svarbią įmonės informaciją. Tai ypač aktualu Lietuvos verslininkams, nes remiantis Lietuvos Respublikos nacionalinio elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinio CERT-LT duomenis, 2011 metais informacijos saugumo incidentų skaičius sparčiai augo.

IT specialistų teigimu, kompanijų vadovai dažnai mano, kad informacijai apsaugoti pakanka vieną kartą įsigyti antivirusinę programą, tačiau to nepakanka. “DPA Lietuva” vadovo įsitikinimu, informacijos apsauga yra tęstinis bei kompleksinis veiksmas, todėl įprastinės antivirusinės programinės įrangos nepakanka tinkamai apsaugoti slaptus duomenis. “Šiandien naudojamos informacinio saugumo priemonės dažnai būna menkai integruotos, jos veikia tarsi atskiros programos. Tokia apsauga dažniausiai yra neveiksminga, nes konfidencialios informacijos vagysčių atvejai yra sudėtingi ir įgyvendinami naudojant daugelį metodų,” – pabrėžia L. Truncė.

Programinę įrangą būtina testuoti

2012 metais verslui ypač aktuali turėtų būti IT sistemų testavimo paslauga. Kompanijos “DPA Lietuva” specialistų įsitikinimu, norint užtikrinti sklandų organizacijos darbą, programinė įranga turi būti testuojama tinkamai. Jeigu organizacijoje yra naudojamos informacinės sistemos, nuo kurių priklauso įstaigos kasdienė veikla, jas būtina testuoti, nes neefektyviai veikianti programinė įranga gali sukelti daug nesklandumų organizacijos veikloje. Bendrovės atsainiai žiūrinčios į IT sistemų testavimą, gali susidurti su begale nesklandumų nuo prarandamo laiko neveikiant arba lėtai veikiant organizacijos procesams iki nepavykusių vidinių įstaigos operacijų.

Atgal į sąrašą
Į viršų