Išmanioji mokesčių administravimo sistema – pokyčiai ūkio apskaitoje

2016 11 16 Šaltinis: Elektronika.lt

Šiais metais startavo išmanioji mokesčių administravimo sistema – i.MAS, kurios pagrindinis tikslas – perkelti apskaitos duomenis į elektroninę erdvę, užtikrinti sąžiningą verslo konkurenciją, didinti mokesčių mokėtojų pajamų apskaitymą ir mokesčių surinkimą. Sistemą sudarys 7 moduliai.

Viena svarbiausių i.MAS sistemos dalių yra i.SAF – elektroninis pirkimo ir pardavimo sąskaitų registras, kuriuo turės naudotis apie 80 tūkst. šalies mokesčių mokėtojų. Tarp jų ir didelė dalis ūkininkų, PVM mokėtojų. Sistemoje pateikti duomenys bus lyginami su atitinkamais pirkėjo / pardavėjo pateiktais duomenimis.

Apskaitos profesionalai teigia, kad i.SAF sistema naudotis, neturint buhalterinių žinių, turėtų būti sudėtinga. Sąskaitų pateikimas į sistemą turės vykti operatyviau ir tvarkingiau nei buvo įprasta. Jų vėlavimas, numeracijos kitimas ir kiti neatitikimai patrauks mokesčių administratoriaus dėmesį, sudarydami didesnį pagrindą mokestiniam patikrinimui atlikti, po kurio, neradus logiškų paaiškinimų, ūkininkui ar įmonei gali grėsti administracinės baudos.

Pirmuosius spalio mėnesio sąskaitų registrus iki lapkričio 21 d. reikia pateikti PVM mokėtojams, kurių mokestinis laikotarpis yra mėnuo.

Anot, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Jono Talmanto, vienas svarbiausių sėkmingos ūkio veiklos veiksnių – tvarkinga ūkio apskaita. Aktyvią veiklą vykdančiame ūkyje gausu finansinių operacijų, dokumentų, todėl neįsivaizduoju, kad šiuolaikinis ūkininkas gali išsiversti be savo darbą išmanančio buhalterio. Kaip gali spėti ir ūkį valdyti, ir tvarkingą apskaitą vesti?

„Kaip visada įvairių pakeitimų būna, kai ūkininkams darbymetis. Kažkam patogu, o apie mus nepagalvojama. Įsigaliojus išmaniajai mokesčių administravimo sistemai, akivaizdu, kad į pagalbą ūkininkui gali ateiti tik buhalteris. Todėl kolegoms rekomenduoju savo ūkio finansus patikėti tvarkyti tik patikimiems, kvalifikuotiems ir patyrusiems buhalteriams“, – sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Kaip teigia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Ūkio apskaitos skyriaus vyriausioji specialistė Lina Minkevičienė, įstaigos klientai, kurie naudojasi ūkio apskaitos tvarkymo paslauga, papildomų rūpesčių dėl sąskaitų registrų tikrai nepatirs. Apskaitos programoje VMI reikalaujamu formatu bus suprogramuoti gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų registrai. Konsultantai juos pateiks VMI. Visiems kitiems ūkininkams ar gyventojams, PVM mokėtojams, ir netgi įmonėms konsultantai pasiruošę paaiškinti, kaip pildyti ar pateikti reikalingus duomenis, o pageidaujantiems suteiks gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų registrų pildymo paslaugą.

Atgal į sąrašą
Į viršų