Daiktų internetas – neišvengiama ateities būtinybė

2016 02 18 Šaltinis: Elektronika.lt

Dauguma žmonių neįsivaizduojančių savo gyvenimų be išmaniųjų telefonų jau greitai gali sunkiai išsiversti ir be kitų įrenginių su internetu – 2016-ieji paskelbti daiktų interneto metais. Šiuo metu ši technologija jau naudojama namuose, versle, vis plačiau taikoma ligonių sveikatos priežiūrai ir visuomeniniam saugumui užtikrinti. Manoma, kad po dešimtmečio daiktų interneto industrija gali būti verta 11,1 trilijonų JAV dolerių.

Jau dabar išmaniųjų namų valdymo įrenginiai, tokie kaip LG „HomeChat“ ir kiti, leidžia sujungti šaldytuvą, apšvietimą, skalbimo mašiną, orkaitę ir kitus prietaisus į bendrą sistemą, o iš ten gali būti valdomi ir prižiūrimi nuotoliniu būdu. Prognozuojama, kad iki 2025 metų mūsų namai prisipildys šaldytuvų, kurie patys užsakinės maisto atsargas, buitinės technikos, kuri veiks automatiškai, reaguodama į mūsų įpročius, o garažo vartai atsiveriantys priartėjus mūsų vairuojamam automobiliui nekels jokios nuostabos.

Daiktų internetas ne tik funkciškai pravartus namuose, bet ir valdant miestų inžinerinius tinklus. Singapūras, Jungtinė Karalystė, Jungtinės Amerikos valstijos ir Kinija jau skelbė turinčios planų įdiegti tokias sistemas, kad galėtų stebėti oro taršos pokyčius, operatyviai nustatyti gedimus ir juos pašalinti. Tikimasi, kad daiktų internetas iš esmės pagerins sveikatos priežiūrą, ypač ligonių, kuriems reikalinga atidi globa. Naujos kartos išmanieji prietaisai interneto pagalba praneš medicinos personalui, kai ligonis praleis gyvybiškai svarbių vaistų vartojimą arba bandys keltis iš lovos. Pažangi technologija galėtų iš dalies patenkinti senėjančios visuomenės poreikius, todėl senyvi žmonės ilgiau galėtų gyventi savarankiškai savo namuose.

Verslui daiktų internetas galėtų būti naudingas, siekiant geresnių rezultatų ir įvedant tiesioginę gamybos, energijos suvartojimo, pervežimo, žemės ūkio kontrolę. Latvijos mažmeninės prekybos pavyzdys rodo, kad galima sumažinti ir veiklos pajamas, parduotuvėje įdiegus automatinę sistemą, kuri pirkėjui išėjus iš parduotuvės pati nuskaičiuoja pirkinių sumą iš pirkėjo sąskaitos.

Daiktų internetas meta ir saugumo iššūkių. Kadangi vis daugiau informacijos apie žmonių vartojimo

įpročius, sveikatą bei finansines operacijas fiksuojama ir keičiamasi tarp įrenginių, kyla ir saugumo užtikrinimo išbandymų. Dėl šios priežasties, svarbu ne tik diegti, bet ir šviesti vartotojus, kaip, kur ir kokiais tikslais bus naudojama sukaupta informacija.

Atgal į sąrašą
Į viršų