75 proc. vartotojų mano, kad nelegalia programine įranga naudotis nesaugu

2010 11 17 Šaltinis: UAB "Microsoft Lietuva"

Informacijos šaltinis: UAB “Microsoft Lietuva”

Dėl kenkėjiškų programų per metus nukentėjo daugiau nei pusė interneto vartotojų

“Microsoft” korporacijos užsakymu atliktos pasaulinės apklausos duomenimis, trys ketvirtadaliai kompiuterių vartotojų sutinka, kad naudotis nelegalia programine įranga yra nesaugu. Daugiau nei pusei vartotojų didžiausią susirūpinimą kelia asmeninių duomenų praradimo pavojus, grėsmė patekti į tapatybės vagių rankas ir nukentėti finansiškai.

Šį rudenį 20-tyje šalių vykusio ir daugiau nei 38 tūkstančius vartotojų nuomones išanalizavusio tyrimo duomenimis, 73 proc. vartotojų teigė, kad originali programinė įranga veikia saugiau, greičiau ir stabiliau, ją lengviau atnaujinti. Beveik pusė vartotojų tvirtino galintys atpažinti nelegalią programinę įrangą.

Pasaulinės vartotojų apklausos rezultatus korporacija “Microsoft” paskelbė jau trečiąjį kartą rengiamą “Vartotojų švietimo dieną”. Jos metu kompiuterių vartotojai raginami atkreipti dėmesį į nelegalios programinės įrangos keliamas grėsmes ir mokomi, kaip apsisaugoti nuo virusų, šnipinėjimo ar kitų kenkėjiškų programų.

“Kompiuterių vartotojai vis dažniau skundžiasi dėl nelegalios programinės įrangos sukeliamų problemų, gauname nemažai užklausų, kaip atpažinti neoriginalias programas, kaip išvengti apgavysčių. Būdama didžiausia programinės įrangos gamintoja pasaulyje “Microsoft” jaučia atsakomybę informuoti vartotojus apie grėsmes, todėl reguliariai vykdome tokias švietimo iniciatyvas”, – sakė “Microsoft Lietuva” generalinis direktorius Mindaugas Glodas.

Virusai ir kenkėjiškos programos trukdo dirbti daugiau nei pusei vartotojų Lietuvoje

Bendrovės “Synopticom” š.m. lapkričio 3-8 dienomis Lietuvoje atlikto interneto vartotojų tyrimo duomenimis, net 55 proc. apklaustųjų pripažino, jog per praėjusius metus dėl kompiuterių virusų ar kitų kenkėjiškų atakų buvo sulėtėjęs kompiuterio darbas. Pusė dalyvavusiųjų apklausoje (49 proc.) tvirtino, jog ši problema kartojosi. Daugiau nei trečdalis apklaustųjų (35 proc.) teigė, jog dėl operacinės sistemos klaidos ar “lūžimo” prarado dokumentus ir nuotraukas. Net 7 proc. Lietuvos gyventojų per praėjusius metus pastebėjo praradę slaptažodžius ar kitus asmeninius duomenis. “Tai didelį nerimą keliantys skaičiai, liudijantys, jog vartotojai nėra saugūs ir turi būti atidesni tiek įsigydami programinę įrangą, tiek dirbdami internete”, – sakė Mindaugas Glodas.

Penktadaliui rūpi Lietuvos ekonomika ir asmeninis saugumas, ketvirtadalis nemato jokių pavojų

Nors daugiau nei pusė apklaustųjų (44 proc.) teigė manantys, kad gyventojai atskiria originalią programinę įrangą nuo piratinės, Lietuvoje daugiau nei pusė vartotojų naudojasi nelegalia produkcija. Tyrimas taip pat atskleidė, kad didžiausią susirūpinimą dėl nelegalios programinės įrangos kompiuterių vartotojams Lietuvoje kelia faktas, jog tokia įranga nesuteikia pajamų vietinei ekonomikai. Tai nurodė 20 proc. apklaustųjų. Tiek pat kompiuterių vartotojų teigė nuogąstaujantys dėl nelegalios programinės įrangos keliamų grėsmių jų asmeniniams duomenims: dokumentams, nuotraukoms, prisijungimo prie elektroninės bankininkystės sistemų slaptažodžiams. Kita vertus, net kas ketvirtas respondentas Lietuvoje teigė, jog programinės įrangos nelegalumas jiems susirūpinimo nekelia. “Toks nerūpestingumas dažniausiai dingsta po pirmojo incidento, kai netenkama svarbių dokumentų ar net prarandami pinigai, – sakė informacinių technologijų bendrovės “DPA Lietuva” direktorius Laurynas Truncė. – Daug vartotojų netenka svarbių duomenų būtent todėl, kad jų darbui pradeda kenkti per piratinę produkciją plintantys virusai ir kenkėjiškos programos”.

Vartotojų nuomonės apie programinės įrangos saugumą nežymiai skyrėsi tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Latvijoje 64 proc. vartotojų mano, kad originali programinė įranga yra saugesnė, Lietuvoje tokių vartotojų yra 73 proc., Estijoje – net 88 procentai.

Dizaino studentai kūrybiškai vaizduos piratinės programinės įrangos grėsmes

“Microsoft” vartotojų švietimo apie nelegalios programinės įrangos grėsmes iniciatyva visame pasaulyje apima įvairius veiksmus: paskaitas, diskusijas, gyventojų informavimą prekybos centruose, programinės įrangos gamintojų ir jų partnerių susitikimus su vartotojais.

Šiemet be tradicinių veiklų – švietėjiškų radijo laidų, patarimų socialiniuose tinkluose, vartotojų informavimo prekybos centruose – “Microsoft Lietuva” surengė kūrybos konkursą Vilniaus dizaino kolegijos (http://www.dizainokolegija.lt/) studentams, kurie vaizduos įvairias dėl nelegalios programinės įrangos vartotojams kylančias grėsmes. Kūrybinės išraiškos priemonės studentams neribojamos – jie galės kurti filmukus, nuotraukas, maketus ar kitus dizaino kūrinius.

“Labai apsidžiaugėme “Microsoft” inicijuotu konkursu, kuriame mūsų kolegijos studentai turi galimybę įgyti naujos patirties ir išlaisvinti savo kūrybinį potencialą vaizduodami aktualiąi temą. Studentai konkurse dalyvauja su dideliu entuziazmu, jų idėjos jau sklando ore, teliko jas sugauti”, – sakė Vilniaus dizaino kolegijos kūrybinių projektų vadovė Ugnė Marija Šiugždinytė.

Dizaino studentų darbų galeriją bus galima rasti gruodžio 1 dieną “Microsoft Lietuva” “Facebook” puslapyje www.facebook.com/microsoftlt

Pasitikrinti originalumą – specialiame tinklalapyje

Visi norintys pasitikrinti turimos “Microsoft” programinės įrangos originalumą gali tai padaryti apsilankę puslapyje http://www.howtotell.com/ (būtina pasirinkti lietuvišką versiją). Taip pat šiame tinklalapyje vartotojai, įsigiję neoriginalią programinę įrangą arba nukentėję nuo joje slypinčių kenkėjiškų programų, gali palikti anoniminius pranešimus.

Apie kompiuterių vartotojų nuomonės tyrimą:

Pasaulinė “Microsoft” užsakymu atlikta vartotojų apklausa buvo atlikta rugsėjo – spalio mėnesį tyrimų bendrovės TNS, apklausoje dalyvavo 38 tūkst. vartotojų. Lietuvos kompiuterių vartotojų reprezentatyvią apklausą šių metų lapkričio pradžioje atliko rinkos tyrimų bendrovė “Synopticom”. Tyrimo metu apklausti 519 respondentų, turinčių kompiuterį ir interneto ryšį įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

Apie “Microsoft”:

1975 metais įkurta korporacija “Microsoft” (Nasdaq “MSFT”) yra pasaulinė programinės įrangos, IT paslaugų ir sprendimų, padedančių efektyviau išnaudoti asmenines bei verslo galimybes, lyderė. 2003 metais Lietuvoje įsteigtas vietinis korporacijos padalinys – UAB “Microsoft Lietuva”, kuris organizuoja programinės įrangos platinimą ir įgyvendina infrastruktūrinius IT projektus valstybiniame sektoriuje bei visų dydžių verslo įmonėse. “Microsoft Lietuva” taip pat aktyviai vykdo socialiai atsakingas programas, bendradarbiaudama su Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerija, aljansu “Langas į ateitį” bei neįgaliųjų asociacijomis ir draugijomis.

Atgal į sąrašą
Į viršų